Home | News |  | About Us  | Dogs | Puppies | Litters | In memoriam | Photogallery |Links  | Contact 

W 1974 roku – rodzice kupili mi pierwszego basseta-była to sunia tricolor ATENA Kasztelańskie Łąki.
Suczka miła, fajna, oczywiście kapryśna. Wystawami musiałem zająć się ja (Darek) - mama firmowała tylko sunię i hodowlę, która miała przydomek z Bulwarów Toruńskich.


W tamtych czasach sunia by być hodowlaną musiała mieć ukończony kurs z egzaminem Psa Towarzysza.
Nadmienię, że była to w tamtych latach -jedyna bassetka na miasta: Toruń, Włocławek. Najmilej wspominam Wystawę w Toruniu, gdzie z Ateną kończyliśmy ten kurs- cała publiczność zebrana przy ringu śmiała się z niej. Przy komendzie chodzenie bez smyczy u nogi-dwa kółka zrobiła wspaniale-ale już trzecie… nie- gdyż niedaleko była kuchnia polowa z grochówką, sunia tam pobiegła. Na komendę waruj - Atenka super warowała, aż zaczęła chrapać i spać w najlepsze…
Pani sędzina jednak dała nam ocenę bardzo dobrą-choć zaznaczyła, że ja na nią lepiej zasłużyłem.
Atena była pokryta pięknym psem od pani Basi Larskiej Alcapone. Urodziło się dwanaście szczeniąt - a przeżyło 11. Po latach w archiwach pani Doroty Witkowskiej –odkryłem kilka psiaków z naszym przydomkiem.


Po Atenie w naszym domu było kilka bassetów, uratowanych ze schronisk.
W tym czasie założyłem własną rodzinę. Zaraziłem Ewę swoją pasją do bassetów. W 1994 roku do Szczecina (gdzie w końcu osiedliśmy z Ewą) - przywieziony został BAŁAMUT z Gangu Długich od pani Basi Larskiej. W Olsztynku prawie dwie godziny z dwóch miotów wybieraliśmy szczeniaka-był to właśnie BAŁAMUT.
Zakochaliśmy się w nim a on w nas. Pies sprawił nam wielka satysfakcję wystawową. Jego początek (później okazało się, że wielkiej kariery) zaczął się w Szczecinie na wystawie Klubowej Psów Gończych.


BAŁAMUT był jak przystało na basseta psem z charakterem-przy mnie pięknie sta ł- a przy Ewie lepiej chodził…(wybrał ją jako swoją własność). Zdobył championat Polski , Niemiec (VDH), InterChampionat. Był trzykrotnym Zwycięzcą Polski, trzykrotnym Zwycięzcą Klubu Psów Gończych, Zwycięzca Lipska itd.
Krył sunie przeważnie w Niemczech-choć również w kraju było kilka miotów po nim.
Wielką frajdę z Ewą mieliśmy na jednej z wystaw niemieckich- gdzie były wystawiane dzieci BAŁAMUTA.
Poznaliśmy dużo znajomych, których mamy do dziś.
Wspólnie z Wojtkiem Stanem i jego żoną Aliną-staraliśmy się przecierać szlak użytkowości basseta. Było to ciężkie czasy, gdyż dla wielu bassety nie kojarzyły się jako psy myśliwskie.
Dzięki śp. Ryszardowi Apanasewiczowi z Olsztyna–dwa pierwsze bassety tj. ALIBABA Tanala i BAŁAMUT z Gangu Długich ukończyły kurs tropowców w Łąjsie, wzięły udział w konkursie tropowców w Mazurach, na którym : ALIBABA zdobyła Dyplom I stopnia, a BAŁAMUT dyplom III stopnia( jednocześnie stał się Interchampionem). Od tego czasu bassety brały udział już często w konkursach gdzie brylowała ALIBABA.
Pomimo tego, że nie mieliśmy suni zarejestrowaliśmy swój przydomek hodowlany w 1997r. W pierwszej wersji miał się nazywać ZEPPELIN (ale Zarząd Główny nie wyraził zgody na obcobrzmiącą nazwę).
Po rozmowach otrzymaliśmy przydomek CEPPELIN, choć miał być pisany przez jedno „p” i w „tłumaczeniu” by znaczył (pyzy Litewskie)
Czekaliśmy na sunię, ale jakoś byliśmy z Ewą bardzo wybredni. Wybraliśmy psa z Holandii.
Hodowca pozwolił nam nadać dla dwóch szczeniąt (pieska i suczki) imiona. I tak pies – FESTIVAL Echo Van Grunsven – a sunia FIESTA Spania Van Grunsven. Decyzja była jedna – piesek .


Przyjechał do Polski w 1998 roku, była to ”miłość” od pierwszego wejrzenia. Nigdy nie byłem tak mocno związany uczuciowo z żadnym psem. BAŁAMUT zaakceptował już w trakcie przywozu nowego kumpla. FESTIVAL uczył się przy nim wystaw… W między czasie kupiliśmy dla naszego syna psa –DENARA Sfora Zadory (jamnika szorstkowłosego)- „super myśliwego”.
I w końcu przybyła do Szczecina bassetka - GLORIA z Gangu Długich w 2000 roku
.


Mieliśmy trzy bassety i jamola. Wszystkie nasze psy zdobyły tytuły użytkowości.
W między czasie GLORIA zdobyła Championat Niemiec(VDH),Polski, Interchampionat-FESTIVAL Championat Polski. W domu przybywało pucharów, rozet, medali i dyplomów.
Mieliśmy pecha strasznego z GLORIA- straciła miot, ojcem był FESTIVAL.
Zapamiętamy na pewno rok 2004- na Międzynarodowej Wystawie w Szczecinie z BAŁAMUTEM wygrałem klasę weteranów, a 5 dni potem.. tragedia- BAŁKA już nie było! Przegrana wojna z rakiem.Tak więc- koło się u niego zamknęło na Wystawie w Szczecinie.
W tym czasie FESTIVAL został szczęśliwym ojcem na Słowacji w hodowli Turguesa Playa.
W 2006 roku do GLORII i FESTIVALA dołączył pies, NUMER z Gangu Długich…(prawdziwy numer)


Rok 2008 -dotknęła nas następna tragedia i to podwójna…
19.02.2008r - rak zniszczył nam FESTIVALA – osobiście bardzo przeżyłem jego odejście i cały czas przeżywam…
W dniu 4 maja 2008r po tygodniowej codziennej walce GLORIA przegrała ze swoimi nerkami.
W domu zrobiło się bardzo pusto ..został tylko NUMER. Podjęliśmy decyzję o zakupie dwóch szczeniąt - od naszych przyjaciół z Holandii pp.Smits.NUMER - krył ich sunię i został
szczęśliwym tatusiem 13(a w rezultacie 12) szczeniąt.
Na początku listopada 2008 roku przyjechały do naszego domu dwa szczeniaki z innego miotu (na którym nam bardzo zależało) piesek- CUDDLY CODY van Grunsven oraz suczka – CANDID CANDY van Grunsven.


Ojcem szczeniąt był Ch.KING JORIS van Grunsven, matką Swede Suns KELSEY.
W krótkim czasie rodzeństwo CUDDLY CODY i CANDID CANDY zaczęła odnosić sukcesy na wystawach, mają  min .tytuły Młodzieżowego Championa Polski oraz Champion Polski, Zwycięzcy Rasy.
CUDDLY CODY na VIII klubowej Wystawie bassetów w Krakowie zdobył tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Klubu.
Mam swoją maksymę życiową- „ Bassety ponad Wszystko”!

Spisał: Dariusz Kamiński

                                                                                CEPPELIN - Hodowla Psów Rasowych Basset Hound

                                                                               | Design by BO-TE-HA |